Kahvaltılık Krep Tarifi

0 270

Tarifin Hikayesi

Krep sözü aslında son yıllarda kullanılan yabancı kökenli bir söz, krep tanımı Anadolu’da eskilerden beri farklı isimlerle bilinen bir tanımdır. Örneğin bizim Merzifon yöresinde tıpkı tarife çocukluğumuzda cızlak derdik. Pişerken çıkardığı cızırdama sesinden ötürü sanırım cızlak, cızlama üzere isimler verilmiş. Bunun dışında krep tanımını akışkan bir hamuru olmasından ötürü birçok yörede de akıtma olarak da bilinir. Hepsinin ortak istikameti hamurunda kabartma tozu yahut maya bulunmayışıdır. Kimi yörelerde hamura maya da ek edilir, hatta sac üzerinde hayli büyük bir formda pişirilir. Biz dönelim kahvaltılarda konutumuzda nasıl kolay kolay krep yaparız, kahvaltılık krep yahut akıtma nasıl yapılır,

Kahvaltılık Krep Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 2 su bardağından biraz az un
  • 2 su bardağı süt (dilerseniz yarı yarıya süt ve su karışık kullanılabilir)
  • 1 çay kaşığı tuz
  • pişirmek için tereyağı veya sıvı yağ

Kahvaltılık Krep Tarifi Yapılışı

  1. Krep tanımı hazırlamak için un, süt ve su ile hiç topak kalmayana kadar uygunca çırpın.
  2. Yumurtaları ekleyin biraz daha çırpın. Kek hamurundan daha akıcı bir kıvamda hamur edin.
  3. Teflon tavaya 1 çay kaşığı kadar tereyağı yahut sıvı yağ koyup fırça ile yayın.
  4. Kızgın tavaya 1 kepçe krep hamuru dökün, sağa sola eğerek yayın.
  5. Her iki tarafını çevirerek hafif kızarana kadar orta ateşte pişirin. Tüm harcınız bitene kadar bu sürece devam edin. Krep tanımımız hazır, afiyet olsun.

Sütsüz krep tarifi olur mu?

Süte alerjisi olanlar tıpkı halde ve ölçülerle süt yerine su kullanarak krep hazırlayabilirler, yahut su yerine soya sütü kullanılabilir, tabi bu mevzularda evvel doktora danışmak gerekir.

Krep hamuru nasıl yapılır?

Daha doğrusu hamurun kıvamı nasıl olmalıdır? Son yıllarda oğlum için sıklıkla krep yapmak durumunda kalınca haliyle hamurun kıvamı konusunda çok deneme yaptım. İşin aslı tıpkı materyalleri kullanmama karşın neden annemin yaptıkları daha hoş oluyor diye uzun vakit uğraştım.

Sanki sütünden mi, suyundan mı neden onun yaptıkları daima yumuşacık oluyor diye önemli ciddi düşünüp durdum. Hatta annem krep yaparken zımnî bilinmeyen izledim, neyi farklı yapıyor diye, zira annemin krepleri daima daha gözenekli ve yumuşacık olur ve ben de o denli severim.

İşin sonunda krep yaparken sonucu etkileyecek birkaç kıymetli mevzuyu kendimce çözdüm.Öncelikle yumuşak krep yapmak için hamurun kıvamı hayli cıvık olmalı, unun cinsinden yahut yumurtanın büyüklüğünden bile farkeder tabi, en muteber ölçü sizin elinizin ölçüsü , göz kararınızdır.

O denli kek hamuru üzere bir krep hamuru yaparsanız bahsettiğim üzere ince yumuşacık krep yapmanız güç. Bunun dışında tahminen gözden kaçıyor lakin kullanılan tava çok kıymetli. Ben krep yaparken döküm krep tavası kullanıyorum, tavanın kenarları yüksek olmamalı yoksa çevirmeniz güç olabilir.

Yapışmaz bir tava kullanmanız gerekir, bir orta çok tanınan olan seramik tavaları ben sevemedim maalesef. En uygun tavayı lakin deneyerek kendiniz karar verebilirsiniz sanırım. Lakin yalnızca bu iş için kullanacağınız bir krep tavasını kesinlikle mutfağınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Krep pişirmenin püf noktaları, krep nasıl pişirilir?

Krep pişirirken öbür kıymetli bir husus da ocağın sıcaklığı, ısıyı o denli ayarlamanız gerekir ki, ne pişme mühleti uzasın ne de krep döktüğünüz üzere yansın. Şayet hamuru döktüğünüz anda daha yayılıp suyunu çekmeden yanıyorsa sıcaklık çok yüksek demektir, bunu aslında istemeyiz fakat şayet sıcaklık çok az ise bu kere da pişme mühleti uzar ve krep sert olur.

Genelde birinci pişen krep biraz daha uzun müddet de pişse de 2. ve daha sonrakiler çabucak hemen eşit müddette ve daha süratli pişerler, Hamuru yaydırdıktan sonra kısa mühlet içerisinde suyunu çektiği anda çabucak çevirebilirsiniz. Bunun için ucu ince silikon spatula kullanmayı tercih ediyorum. Vakitle deneyim ile uygun kıvamdaki hamuru uygun sıcaklıkta süratle pişirebildiğinizi siz de göreceksiniz.

Bu krep tarifi ile farklı krepler yapabilir miyim?

Elbette, bu krepleri yalnızca kahvaltıda yemek zorunda değilsiniz, birebir krepler ile sayısız farklı krepli tanım hazırlayabilirsiniz. Örneğin tavuklu krep, kıymalı krep, etli krep, sebzeli krep, mantarlı krep, peynirli krep üzere çok sayıda farklı tanımını bu kreplerle hazırlayabilirsiniz.

İç harcınızı hazırladıktan sonra bu kreplerin içine doldurup fırınlayabilirsiniz.İşte bu türlü krep hakkındaki tecrübelerimi naçizane paylaşmak istedim zira içerisinde süt un ve yumurta olmasına karşın neden farklı farklı tarifler var, işin sırrı nedir biraz irdelemek istedim. Elbette ki yeterli krep nasıl olur, herkese nazaran bunun yanıtı farklı olabilir.

Yazdıklarım benim şahsi fikirlerim, bu kadar uzun uzadıya yazdığıma da bakmayın, eminim siz de kendi zevkinize nazaran vakitle kendi ölçü ve kıvamınızı tutturabilirsiniz. Emin olun bir iki denemeden sonra seri üretime geçeceksiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.