Ali Atalı Tata’nın Yeni Elektrikli Otomobilini Değerlendirdi

0 15

Atalı Enerji yönetim kurulu başkanı Ali Atalı, Tata’nın piyasaya çıkartmayı planladığı elektrikli otomobili değerlendirdi. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan ve girdiği her ortamda bu konuda farkındalık yaratan bir isim olan Ali Atalı ile elektrikli arabaları konuştuk.

Hindistan kendi elektrikli arabasını üretiyor diyen Atalı, önümüzdeki yıllarda çok konuşulacak olan Tata’nın elektrikli arabalarını anlattı. “Ziptron” adı verilen teknolojinin kullanılacağı bu arabalar, hızlı şarj olup batarya garantisi veren bir anlayışla üretime girecek diyen Ali Atalı, firmanın daha güç aktarım sistemiyle ilgili bir açıklama yapmadığını da özellikle belirtti. Bunları belirtirken firmanın açıklamalarını kaynak gösteren Ali Atalı, dünyanın uygun fiyatlı ve performansı yüksek elektrikli araçlara ihtiyacı var diyerek elektrikli arabaların önemi üzerinde durdu.

Neden Elektrikli Araçlar?

Kendisine sorduğumuz “Neden elektrikli araçlar? “sorusuna cevap veren Atalı, sürdürülebilir çevre için artık elektrikli araçların üretimine hız vermemiz gerektiğini vurguladı. Hindistan’ın bu duyurusunun önemli bir adım olduğunu vurgulayan Atalı, Hindistan bunu yapıyorsa Türkiye’nin de artık harekete geçme vakti geldiğini belirtti.

Fosil yakıtların dezavantajlarını hatırlatan Ali Atalı, artık dünyanın yeni enerji kaynaklarının kullanımını teşvik eden teknolojiye ihtiyacı var, dünya için tehlike çanları çalıyor diyerek sözlerinin altını çizdi.

Ayrıca Ali Atalı, Özellikle petrol türevlerinin yakıldığında ortaya çıkan zehirli gazların, benzin motorlarının çalışmasını sağlayan kurşun elementinin, benzinli motorlarda kullanılan kullanılmış motor yağlarının dünyaya ve çevreye verdiği zararlar düşünüldüğünde bu konuda elimizi daha çabuk tutmalıyız demektedir.

Ali Atalı’ya göre elektrikli araçların avantajları nelerdir?

Ali Atalı, elektrikli araçların avantajlarını şöyle sıraladı:

  • Elektrikli motorlar yüksek torka sahiptir ve bu sayede araçlar daha çabuk hızlanır.
  • Elektrikli araçlar daha sessiz çalıştıkları için konfor sağlar.
  • Hareketle bile şarj olup ilerleme imkanı tanır. Mesela yokuş aşağı inen bir elektrikli araba, bir yandan da bataryasını doldurur.
  • Ayrıca güneş panelleriyle birleştirilip çok daha ekonomik ve ergonomik hale gelebilir.
  • Elektrikli araçlarda şu anki arabalarımızda olan Vites kutusu, egzoz sistemi, motor bloğu, soğutma, yağlama gibi sistemler yoktur.
  • Elektrikli araçların bakım masrafları da çok düşüktür.
  • CO2 salınım değeri sıfırdır.
  • Pek çok ülkede bu araçların satışı desteklenir. Bu da vergi açısından avantajlı olabilmektedir.
  • Elektrikli motorlar daha ucuzdur ve daha uzun ömürlüdür. Ve daha az mekanik aksama ihtiyaç duyulur.
  • Yüksek verimlidir ve yeni teknolojiye uyumlandırılabilir.

Bugün bu elektrikli araçların en bilindik örneği Tesla’dır diyen Atalı, 2020’li yıllarda elektrikli araçlar konusunda geldiğimiz noktanın henüz iç açıcı bir nokta olmayışını da üzülerek belirtir. Tesla’yı araba sektöründe en iyi noktaya taşıyanın elektrikli araçlar olduğunu, bunun da elektrikli araç yatırımının ne denli değerli olduğunu gösterdiğini belirten Ali Atalı, bu anlamda Türkiye’nin çok yol kat etmesi gerektiğini belirtti.

Çevre elimizden kayıyor diyen Ali Atalı, dünyaya borcumuz var ve ödemek için ona zarar vermeyen teknolojileri kullanmalıyız diyerek sözlerini bitirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.