Pastane Poğaçası

0 165

Pastane poğaçalarınızın daha güzel olması için hamuru iyice yoğurun. Hamur yumuşaklığı ne kadar iyi olursa poğaçada o kadar lezzetli olacaktır.

Gerekli Malzemeler:

1 Çay Bardağı Ilık Süt

2 Çorba Kaşığı Şeker

2 Adet Yumurta

1 Paket Yaş Maya

1 Çay Bardağı Su

1 Paket Margarin (oda sıcaklığında olmalı)

2 Çay Kaşığı Tuz

Bir Miktar Un

Pastane Poğaçası Tarifi:

Derin bir kaba margarini koyun ve elinizle iyice ezin. Bir kâsenin içine yumurtalardan birinin sarısını ayırın ve kalanını elinizle ezdiğiniz margarinin üzerine ekleyin. Bir başka kâseye mayayı koyun ve üzerine su koyarak eritin. Margarin ve yumurtanın olduğu kaba şeker, tuz, süt ile suda erittiğiniz mayayı koyun. Eklediğiniz malzemelerle margarin ve yumurtayı iyice karıştırın. Karışan karışma azar azar un ekleyerek yoğurmaya başlayın. Hamurun kıvamı kulak memesi yumuşaklığına gelince un eklemeyi bırakın.

5-10 dakika daha hamuru yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 15 dakika bir kenarda bekletin. Poğaçalarınızı pişireceğiniz tepsiyi el ile güzelce yağlayın. Beklettiğiniz hamurdan küçük parçalar koparın ve eliniz ile şekil verin. Şekil verdiğiniz hamur parçalarını önceden yağladığınız tepsiye birkaç santim ara ile dizin. Tüm hamurunuza şekil verip tepsiye dizdikten sonra ayırdığınız yumurtanın sarısını fırça ile üstlerine sürün. Poğaçalarınızı tepside 1 saat kadar bekletin. Beklettiğiniz poğaçalarınızı pişirin ve piştikten sonra fırından çıkarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuyan poğaçalarınızı servis yapabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.