Fırında Levrek Tarifi

0 142

Fırında levreğin en önemli yapım aşaması pişirmesidir. Fırına sürdüğünüz levreğin nar gibi kızarmasına dikkat edin. Levrek ne kadar güzel kızartılırsa o kadar lezzetli olacaktır.

Gerekli Malzemeler:

1 Adet İri Boy Levrek Balığı

2 Adet Domates

1 Fincan Zeytinyağı

2 Adet Soğan

1 Adet Limon

2-3 Adet Saplı Kırmızı Turp

Bir miktar Tuz

Bir Miktar Karabiber

Birkaç Sap Maydanoz

Fırında Levrek Tarifi:

Levrek balığının karnını bir yanından yarın ve içini boşaldın. İçini boşalttığınız levrek balığının pullarını bıçak yardımı ile temizleyin. Pullarını da kazıdığınız levrek balığını bol su ile güzelce yıkayın. Balığın vücudunun ön ve arka tarafına başından kuyruğuna doğru 3 tane çizgi çizin. Bir tabağın içine soğanlarınızı ince ince kıyın. Kıydığınız soğanları süzün ve sularını bir kâseye koyun. Soğan suyunu, tuz ve biberi bir kapta güzelce karıştırın. Karıştırdığınız soğan suyu, tuz ve biberin bir kısmını balığın boğazından içine doğru akıtın.

Geriye kalan karışımı balığın her iki tarafına da iyice sürün. Hazırladığınız balığınızı fırın tepsisine koyun. Domatesleri halka şeklinde doğrayın. Tepsiye koyduğunuz balığın üzerine kıyılmış soğan, maydanoz, halkalar halinde kesilmiş domates, zeytinyağı ve limon suyu dökün. Ardından balığınızı fırına verin. Balık iyice kızardıktan sonra fırından çıkarabilirsiniz. Kızaran balığınızı servis tabağına alın ve üzerine tepsideki suyu dökün. Birkaç sap maydanoz ve turp kullanarak bir demet yapın. Bu demeti balığın ağzına sokun. Balığınızı servis edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.