Çilek Jöleli Tatlı Tarifi

0 115

Çilek Jöleli Tatlı Tarifi İçin Malzemeler

Çilek jölesi için:

 • 1paketçilek aromalı toz jöle karışımı
 • 2,5çay bardağısıcak su
 • 2,5çay bardağısoğuk su

Muhallebisi için:

 • 2,5su bardağısüt
 • 1,5yemek kaşığıbuğday nişastası
 • 1yemek kaşığıpirinç unu
 • 1gramdamla sakızı (1 küçük parça)
 • 4yemek kaşığıtoz şeker

Üzeri için:

 • 10adetorta boy çilek

Çilek Jöleli Tatlı Tarifinin Püf Noktası

Yapım aşamalarını kolaylaştırması adına videoya bir göz atın.Hazırlık ve pişirme süresi kısa olsa da tatlıları tamamen donması için 2-4 saat aralığında buzdolabında bekletin.

Çilek Jöleli Tatlı Tarifinin Pişirme Önerisi

Jöle ve meyvelerin şeker oranını yeterli bulursanız muhallebiyi toz şeker ilave etmeden de hazırlayabilirsiniz.

Çilek Jöleli Tatlı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Süslemede mini bir illüzyona imza atacak çilekleri yeşil kısımlarını bir miktar kaldırıp yeşilli kısımları daha büyük kalacak şekilde ikiye kesin. Bir kenarda bekletin.
 2. Jel görüntüsünü alacak çilek jölesini hazırlamak için; çilek aromalı toz jöle karışımını çelik bir karıştırma kabına boşaltın.
 3. Öncelikle sıcak su katıp toz karışımı tamamen eriyene kadar bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.
 4. Karışım tamamen eridiğinde soğuk suyu katıp karıştırma işlemini sürdürün.
 5. Bir an önce tamamen soğuyup toparlanmaya başlaması için karıştırma kabını buz dolu bir kase üzerine oturtun. Aralarda karıştırmayı sürdürün.
 6. Kullanacağınız servis kaplarını sığ bir baton bir kek kalıbı içine dizip bir kenarlarının 45 derecelik açıyla havada kalmasını sağlayın. Bu aşamada videodan destek alabilirsiniz.
 7. Yavaş yavaş toparlanmaya başlayan jöle karışımından azar azar katıp yatay şekilde durmasını sağlayın.
 8. Bu sevimli tatlıların üzerine kesmiş olduğunuz çileklerin sapsız kısımlarını, iç kısımları yukarıya bakacak şekilde yerleştirin. Kıvam alması için buzdolabına kaldırın.
 9. Tatlının muhallebisi için; soğuk süt, buğday nişastası, pirinç unu, toz şeker ve damla sakızını derin bir tencereye aktarın.
 10. Bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırdığınız muhallebi harcını, kısık ateşte kıvam alana kadar pişirin. Ocaktan aldıktan sonra buz dolu bir kase üzerine alıp soğutun.
 11. Bir kısmını çilek jölesi ile doldurduğunuz servis kaselerini buzdolabından çıkartın. Küçük ölçekli kaşık yardımıyla üst kısımlarında az bir pay kalacak şekilde hazırladığınız muhallebi ile doldurun.
 12. Yarı donuk bir kıvam almaları için buzdolabında 5 dakika kadar bekletin. Şimdi sıra geldi tatlıdan bütün çilek çıkartmaya. Tatlı kaplarının uç kısımlarını şeffaf bantlarla tutturun (çilekler asılı kalsın diye köprü kurun).
 13. Ucunda yeşil kısmı bulunan çilekleri, iç kısımları muhallebiye değecek şekilde şeffaf bantlara yaslayın. Soğuması ve kıvam alması için yeniden buzdolabına kaldırın.
 14. Son şeklini alan tatlı kaplarının üzerinde bulunan şeffaf bantları dikkatli bir şekilde kaldırıp sevdiklerinizle paylaşın.

Kaynak:yemek.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.